Vēl nedaudz par Linux

Pirms vairāk kā gada rakstīju “Mazliet par Linux”. Šoreiz apskatīšu, manuprāt, svarīgākās labās un sliktās izmaiņas.

Joprojām lietoju Archlinux, kas ir superīga distribūcija, kurā jaunumi parādās ātrāk kā citās, bet tā nav domāta pilnīgiem iesācējiem.

Sākšu ar neforšo

Gnome3 un Unity izstrāde

Pirms gada cerējām, ka pieradīsim pie Gnome 3 grafiskās vides, bet nekā. Gnome 3 un Unity joprojām ir lielākā vilšanās, kopš sāku lietot Linux. Daļa pārmigrēja uz XFCE, es lietoju OpenBox (jā, man ļoti pietrūkst noapaļotie logi un smuki vizuālie efekti). 🙁

Vienkāršais un ērtais Gnome 2 grafiskais interfeiss un Compiz efekti bija viens no galvenajiem iemesliem kāpēc daudzi cilvēki sāka lietot Linux uz saviem galda/portatīvajiem datoriem.

Gnome aizbrauca auzās, bet Canonical nopirka galveno Compiz developeri, lai viņš strādātu pie Unity grafiskās vides. Neesmu vēl redzējis Ubuntu lietotāju, kuram patiktu Unity.

Compiz stabilo 0.9 versiju tā arī neesam ieraudzījuši, jo galvenais programmētājs vergo priekš Ubuntu. Smieklīgi, ka Ubuntu lieto nestabilo Compiz  versiju (pat LTS versijā). Jā, protams, tā ir speciāli sapačota, lai viss būtu forši, bet pārējo distribūciju lietotājiem nākas iztikt ar nestabilo Compiz (un tas patiešām ir nestabils). Var jau lietot Ubuntu Compiz versiju ar visiem ielāpiem, bet tad nākas lietot vēl kaudzi citas Ubuntu pakas un tas var sagādāt lielas problēmas.

Skype, Pidgin un citi IM klienti

Šajā lauciņā notiek tas ko varētu saukt par ne-izstrādi (guļoši developeri/pārāk daudz forki vai negatavi risinājumi/putra in general).

Gribi ko vairāk par IRC? Patīkami tas nebūs. 🙂

Es ļoti priecātos, ja kāds komentāros pieminētu  labu alternatīvu Pidgin.

Labās pārmaiņas

Wine progress (un Office prieki)

Cik atceros, Wine vienmēr ir attīstījies nenormālos tempos. Tiesa, pierodot pie Linux aplikācijām, Wine nākas izmantot pavisam, pavisam reti. Viens no labākajiem pielietojumiem varētu būt MS Office 2008 darbināšana. Ar Wine darbināts MS Word patērē mazāk RAM kā Libreoffice Writer, un tas ir krietni lietojamāks. LibreOffice pēdējās versijas uzstartējas pāris sekunžu laikā (pirms tam bija ilgi, ilgi jāgaida), bet Word caur Wine (pieņemot, ka fonā darbojas wineserver) – apmēram sekundes laikā.

Patīk, ka Wine vairs lieki nenoslogo CPU, un Ofisā, beidzot, darbojas fontu antialiasing (smoothing).

Testēju gan Word, gan Excel, gan Power Point – darbojās labi. 🙂

Gimp 2.8

Ar nokavēšanos iznākusi jaunā stabilā Gimp versija. Pamanāmākā un, manuprāt, svarīgākā izmaiņa ir “Single window mode”, kas ļauj to lietot vienā logā. Man nav bijuši citi iebildumi pret Gimp, tāpēc nevaru komentēt vai ir salabota vēl kāda cita kaitinoša problēma.

Citi pozitīvi jaunumi

Jau iepriekš rakstīju, ka uz Linux pieejama alternatīva Photoshop Lightroom – “Corel Aftershot Pro”.

Valve gatavo Steam priekš Linux (būs arī pieejamas Source dziņa spēles).

Kodols attīstās ļoti patīkamos tempos un sen neesmu saskāries ar draiveru problēmām. 🙂

 

Kuru distribūciju lieto un kāpēc? Kā, tavuprāt, attīstās Linux un kā tam vajadzētu attīstīties?

Join the Conversation

16 Comments

 1. Izmantoju pagaidām ubuntu (kad apnika win7 citas gatavas instalācijas nebija pie rokas),bet ir doma pārslēgties uz kādu nopietnāku ( ja godīgi nezinu kuru ņemt nākamo ), kā piemēram Fedoru vai kādu citu , Arch priekš manis varētu būt pārāk advancēts.
  Linux pats par sevi attīstas jau labi ,prieks par tādu izzaugsmi, bet nepatīk software devu nepievēršanās linux , vai nenopietnība. it īpaši IM jomā .
  Pēc manām domām Linux vajadzētu vairāk popularizēt sevi kā user normalis parēdzētam ( nu es domāju tādām distram kā Ubuntu un pārējam kas ir preinstaled uz laptopiem) līdz ar to tas varētu ieņemt lielāku tirgus daļu un līdz ar to arī developeri pievērstu uzmanību linux. Tas tā īsuma no manis

  1. Arch ir draudzīgs, try it.
   Ar tādu Wiki kā Arch nav iespējams apjukt. Un pat ja apjūc, ir #archlinux uz freenode. 🙂
   Vajadzēs atsevišķu rakstu priekš Arch veltīt. 🙂

   1. Būs jāpastudē info par viņu , garage48 jau tevis teiktais lika aizdomāties,
    Vispār nebūtu ja slikti ja kaut ko par viņu uzrakstītu 🙂

 2. Linux Mint — līdz ar jauna laptopa iegādi decembrī likt Ubuntu vecās versijas negribējās, par jauno bija ziņas, ka būs tikai Unity, kas ir kaka, pasūkāju pirkstu un uzliku Mint. Jo es esmu lietotājs, kas nevēlas veltīt daudz laika operētājsistēmas iepazīšanai, bet kam ir augstas prasības pret visa kāfpielāgošanu sev. Mintam bija iespēja sakonfigurēt podziņas gandrīz kā ierasts.

   1. Haha, es vispār uzliku Ubuntu, jo nelaikā kompis sāka čakarēties un brālis teica: liec Linux! tas ir vienkārši! es tev palīdzēšu! Vienkārši nebija un viņš man nepalīdzēja. 😀 Tāpēc arī nav ticības, ka Arch būtu kas vienkāršs. 😀

 3. Gan jau paši Canonical vienā brīdī sapratīs ka iebraukuši auzās ar savu Unity.. Tikai atpakaļceļa vairs nebūs. Viņi būs spiesti meklēt izeju no šīs situācijas. Daudzi Developeri ietur pauzi un citi savukārt izlaiž savām distribūcijām nestabilas versijas. Nākas lietot visādus ērmīgus, novecojošus distributīvus.. Man kā Linux jaunpienācējam – jau iznāca pierast pie vecā Gnome un Compiz tāpēc Unity liekās totāli garām.
  janhouse – uzcep gan kaut ko par Arch! Tiešām!

  1. Gan Gnome3, gan Unity nav problēmas ar atpakaļceļu. 😀
   Saliec kopā GTK3, Compiz un uzcep kādu labāku paneli un viss būs pa pirmo.
   Tikai lai to īstenotu, vajag stabilu jauno Compiz versiju.

 4. Mageia 1 – instalēts Live CD ar KDE uz vairākiem desktopiem, Mandriva – uz pāris failu serveriem.
  Esmu Mandriva cilvēks no 2008 gada, tad, kad francūži to piebeidza / pārdeva krieviem un izstrāde gandrīz apstājās, turpinu sekot galvenajam atzaram – Mageia. Vienkāršs, stabīls, ar KDE pieņemams pat Win cilvēkiem. Kā daudziem – problēmas ar video un drukas sistēmu, bet nu jau tieku galā 🙂 . Tiko pamēģināju Mageia 2 3.betu – nav nekāda revolūcija, bet, pēdējā bridī ko nepiebojās, būs tiešām laba. Relīzes datums – 22.maijs.

  Par Linux vispār – pēc pieciem gadiem un kādiem divdesmit izmēģinātiem distributīviem – īsi sakot: bēda ar perspektīvu.
  Kāpēc bēda – ārprāta skaits distru, bet katra ar savu “niķi”; neprognozējama attīstība; dalīta attieksme pret jaunpienācējiem; daudz enerģijas aiziet izstrādātāju savstarpējos mačos; informācijas trūkums – tas ir tikai uzskaitījuma sākums.
  Kāpēc perspektīva – ir no kā izvēlēties, ja ir bijusi pacietība atrast – ir ļoti daudz pretīmnākošu lietototāju / izstrādātāju; fantastiska sitēmas stabilitāte; ērti risinājumi efektīvam darbam – atkal tikai maza daļa.

  Liekas, ka vēl arvien nav skaidrības, kur Linux grib iet. Visi mēģina uztaisīt visu, bet pie ierobežota aktīvo cilvēku skaita – ir veiksmes un ir neveiksmes.
  Interesanti, ka beidzot arvien vairāk sāk runāt par LTS (ilgstoši uzturamajām relīzēm) – normālu cilvēku šausmina vajadzība pārinstalēties pēc 12-18 mēnešiem. Vispār jau interesanti – vai kāds pa īstam sagribēs “Linuksu masām”? Iespējas jau sen ir, bet tās spītīgi negrib izmantot.

 5. Man patīk Unity!
  Biju palietojies arī gnome3, tas likās foršāks, bet kad vairākus mēnešus sēdēju uz Unity, tad atpakaļ uz Gnome3 negribējās pāriet. Vienīgais, kas Unity nepatīk, apaļo stūru ikoniņu rīkjoslā vizuālais izskats, ko pagaidām viegli nevar izmainīt (man patiktu, ja būtu vienkārši plakani kvadrāti).

  Ja kaut kas man kaitina, tad tas ir, ka Skype vairs nestrādā normāli uz pēdējām Ubuntu versijām.

  Biju vienbrīd uzlicis arī Mint, bet tas regulāri ne no šā, ne no tā pakāra datoru.

 6. MMmmmmmmja, makans raksts

  p.s.
  nepēti labi, tagad tu būsi redzējis 2 Ubuntu lietotājus kuriem apmierina Unity.
  p.ss
  Tev vajadzētu vairāk painteresēties par Canonical plāniem un iecerēm, tad tu saprastu kas un kā, un diena saulaināka būtu.
  Un sūdzēties par Unity ka apkārt ir pieejamas miljons citas grafiskās vides ir nedaudz slimi izākstās pēc bērnu dārza flamnera gājiena…

  Un word uz linux… gooby plz

  1. Parādi kādu modernu DE/WM, kas nebūtu tiling window menedžeris, un kurā būtu ērti strādāt ar daudziem workspeisiem (ar mainīgu skaitu). Tuvākais varētu būt Gnome3, bet gnome-shell ar savu neērtumu, nenormālo resursu rīšanu un nestabilitāti gadījumā, ja tiek lietoti plugini, sabojā visu.

   Skaidrs, ka Unity ir domāts tiem, kuri reizē neatver vairāk kā mūzikas atskaņotāju un web pārlūku.

   MS Office uz Linux nav nemaz tik slikta ideja. Vai esi lietojis LibreOffice? Vai esi lietojis MS Office? Uz kura no tiem ir ērtāk veidot prezentācijas un dokumentus? Vari neatbildēt. 🙂

   P.S. Šķiet, ka tev gļuko tastatūra.

 7. Gribēju tik piemest klāt interesantu alternatīvu ~ 50-70 % skaipa lietošanai: imo.im . Principā vienīgais, kas man pietrūkst viņa lietotnē ir failu saņemšana. Tāpat viņam pieejami vairāki citi protokoli, ko sajūgt kopā.

  Pats lietoju Arch ar XFCE… Kādu laiku palietoju Gnome3, itkā patika, bet ar laiku apnīk… neliekas tik produktīvi kā reklamēja.

 8. Neizskatās, ka imo.im būtu iespējam video un audio sarunas, kas ir tas, pie kā man Skype nobrūk. Ja ir parasta čatošana, tad strādā..

 9. OpenSuse 12.1 ar KDE4 DM gan darbā gan mājās, google talk vajadzībām lietoju psi, skype nekaras ne pie video ne audio. Konsolei izmantoju yakuake, serveru firewall menedžēšanai izmantoju fwbuilder, kā defaulto brauzeri izmantoju chromium, kaut kāda koda rakstīšanai izmantoju quanta no kde3 laikiem, lai šārētu windows kastes peli un klavieri izmantoju synergy, tvīterim izmantoju webu, MS Office nepieciešamībai izmantoju Virtualbox ar windows 7, kurā arī lasu un rakstu e-pastus.

  vienam patīk māte otram meita, tas par gnome vs unity, es linux lietošanas pirmssākumos mēģināju lietot gnomi, bet man nepatika, tāpec esmu aizgājis uz KDE, bet nesen pamēģināju uzlikt arī Gnome un sapratu ka esmu izvēlējies pareizo ceļu. jā, bija laiki kad KDE bija smags un gruzījās, bet nu jau sen tā vairs nav. kā arī patīk tas ka KDE nāk līdzi daudzas mazas ikdienā nepieciešamas programmas.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *