Nginx un citi webserveri

Pirms daudziem gadiem hostēju savu blogu uz vecas Pentium 2 kastes ar, šķiet, 128MB RAM. Lieki piebilst, ka aparāts nebija no tiem ātrākajiem un varēja lieliski novērot cik ļoti prasīgas ir dažādas aplikācijas.  Sākumā lietoju Windows (XP) + Apache + PHP+ MySQL. Lai uzlabotu ātrdarbību, pirmo reizi pamēģināju Linux (ja nemaldos, Slackware ar XFCE, jo terminālis bija kas svešs). Apache + PHP + MySQL uz Linux darbojās ievērojami labāk, Linux netērēja tik daudz resursus un biju priecīgs.

Vēlāk izmēģināju Lighttpd. Tas tērēja vēl mazāk resursus, bet man neiepatikās konfigurācijas sintakse un internetos sūdzējās, ka tam esot sūces, kuras, šķiet, pāris gadus nelaboja. (Pats nevienu memory leak nenovēroju.)

Vēl pēc kāda laika pamanīju, ka draugiem.lv un citas lielas lapas Lighttpd nomainīja uz Nginx. Uzreiz to neizmēģināju, jo uz jaudīgākām kastēm biju apmierināts ar Apache2, un tajā brīdī pieejamā dokumentācija bija pārsvarā krievu valodā (varbūt nemeklēju kārtīgi). Bet 2010. gada sākumā/vidū, beidzot, pienāca brīdis, kad uzliku to uz sava mājas rūtera. Nedaudz papētot tā iespējas, biju patīkami parsteigts. Tas ir ērtākais un foršākais webserveris/proxy kādu esmu līdz šim lietojis. Konfigurācija ir super ērta, ar daudzām iespējām (manurpāt, viens no lielākajiem Nginx plusiem), ir pieejama kaudze ar papildus moduļiem, tērē maz resursus un ir lielisks community support.

Izmēģinājis to uz savas kastes, uzliku uz vēl pāris serveriem un iesaku to arī jums. 🙂

Ja nemaldos, lielās Linux distribūcijas to piedāvā savos repozitorijos, bet es iesaku to nokompilēt pašiem, lai var pievienot kādu papildus moduli vai noņemt nost kādu no jums nevajadzīgajiem.

Kādu webserveri lietojat jūs un kāpēc tieši to?

6 thoughts on “Nginx un citi webserveri”

 1. Aktīvajam saturam – php un mysql tipa lapām lietojam tikai apache, toties statiku – bildes, video utml jau kādus gadus 4 lādējam no nginx – nekādu problēmu un ir daudz vieglāks svarā nekā apache. Ļoti labs risinājums, ja nav daudz sistēmas resursu, bet ir kaudze ar statiku vai arī, kā mūsu gadījumā, uz serveriem iet pa 300-400mbps un jāservē apmēram 1-2 miljoni sīku pretīju thumnains 😀

  Nginx no šitiem apache alternatīvajiem risinājumiem, manuprāt, ir viens no stabilākajiem un drošākajiem. Nginx piedāvā ne tikai linukšu distributīvos, bet arī FreeBSD – portos jau ir iekšā.

  1. Kāpēc PHP nelietojat ar Nginx? Pats šobrīd izmēģinu php-fpm. Katram vhost var uzlikt savu konfigurāciju un ieslēgt php iekš chroot jail (jo php safe mode skaitās deprecated un, manuprāt, ir pārāk limitēts).
   Pagaidām strādā lieliski. 🙂

   1. Nelietojam tāpēc, ka izmantojam savu kodu, kuru vajag aizsargāt – enkodējam ar Zend’u + dēļ saites ar SQL nākas izmantot Apache. Starp citu, apache darbu ar PHP var pamatīgi paātrināt izmantojot memcache moduli prieksh PHP un ievietojot attiecīgas izmaiņas kodā!

 2. Pagaidām lighttpd… bet jau kādu gadu ar pusi mēģinu saņemties pāriet uz nginx 🙂 Uz php-fpm jau nomigrēts, bet uz nginx vēl jāsaņemās 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.